Forum www.conrada.fora.pl Strona Główna www.conrada.fora.pl
Forum dla mieszkańców Inwestycji "Conrada" WSBM Chomiczówka
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Użytkowanie wieczyste?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.conrada.fora.pl Strona Główna -> Sprawy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmarul




Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:31, 12 Lut 2014    Temat postu: Użytkowanie wieczyste?

Czy ktoś z Was wie coś na temat opłaty za użytkowanie wieczyste?

Z tego, co mi wiadomo, jeśli jesteśmy (a, mając założone księgi wieczyste – jesteśmy) współwłaścicielami gruntu, powinniśmy wnosić opłatę za użytkowanie wieczyste.
Kolega, który również mieszka w mieszkaniu w obrębie spółdzielni, musi wnosić opłatę samodzielnie. U niego każdy, kto ma mieszkanie z KW, wnosi opłaty samodzielnie, natomiast za tych, którzy mają mieszkanie spółdzielcze, bez KW – opłatę wnosi spółdzielnia (mają wyższy czynsz).

Nie chodzi oczywiście o podatek od nieruchomości (tu decyzje roznosiła pani z Urzędu Miasta jakoś w zeszłym tygodniu).

Pozdrawiam,


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez karmarul dnia Śro 9:35, 12 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conrada
Administrator



Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:00, 12 Lut 2014    Temat postu:

Coś sobie przypominam, że po spisaniu aktu notarialnego i zaniesieniu go do urzędu dzielnicy, dostałam taka karteczkę z nr telefonu. Pani powiedziała, że na początku 2014 roku należny zadzwonić i dowiedzieć się ile będziemy płacić za użytkowanie wieczyste. Czyli obok podatku od nieruchomości trzeba będzie jeszcze płacić podatek od wieczystego użytkowania gruntu. Nie mam pojęcia ile on wynosi.
Czytałam gdzieś, że istnieje możliwość przekształcenia takiego gruntu w użytkowaniu na własność. Ale to trzeba się zebrać większości i złozyc stosowny wniosek. To jednak też sporo kosztuje. nie mniej jednak znacznie mniej niż bulenie co rok podatku.

Czy ktos juz zapłacił za użytkowanie wieczyste... jeśli tak to ile??


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lady




Dołączył: 27 Maj 2011
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:28, 14 Lut 2014    Temat postu:

Ja płaciłam, nie pamietam dokładnie ile ale na pewno poniżej 100 zł.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmarul




Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 11:49, 14 Lut 2014    Temat postu:

Ale na podstawie czego to należy opłacać? Gdzieś trzeba zadzwonić, dopytać się?

Pozdrawiam,


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmarul




Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:09, 14 Lut 2014    Temat postu:

Już się dowiedziałem.

Trzeba zadzwonić pod 22 37 33 285. Przemiła Pani Tarnowska (nazwisko podaję za jej zezwoleniem) udzieli wyczerpujących informacji Smile

U mnie wyszło niewiele pona stówkę na ten rok (płatne do końca marca)

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conrada
Administrator



Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 19:36, 16 Lut 2014    Temat postu:

A czy bezpośrednio w urzędzie to można wpłacić, podobnie jak podatek od nieruchomości? Bo będąc w urzędzie dzielnicy załatwiłabym na raz wszystkie wpłaty.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
amapi3d




Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chomiczówka

PostWysłany: Pon 6:54, 17 Lut 2014    Temat postu:

za 2013 rok nie płaciłem bo nie wiedziałem. za 2014 rok też bym nie wiedział gdyby nie forum...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conrada
Administrator



Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:19, 17 Lut 2014    Temat postu:

Za 2013 nie płaciliśmy. Nikt nie płacił bo nie trzeba było. Płaci się od roku następnego po nabyciu własności aktem czyli od 2014... to tak mówiąc skrótowo w wielkim uproszczeniu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conrada
Administrator



Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:48, 17 Lut 2014    Temat postu:

Ja już zapłaciłam za wieczyste użytkowanie gruntu... ok 86 zł.
Można oczywiście dowiedzieć się ile należny zapłacić pod podanym wyżej nr telefonu lub w samym urzędzie.

Płacimy w tym samym miejscu do podatek od nieruchomości... na dole w głównej sali, gdzie obsługują mieszkańców. Teraz niestety jest całe mnóstwo ludzi płacących ten podatek, ale w miarę sprawnie wszystko idzie.

Zawsze można wpłacić na konto (podane w decyzji dot. wysokości podatku od nieruchomości) lub w przypadku podatku od użytkowania wieczystego, pod podanym telefonem można uzyskać indywidualny nr konta.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lady




Dołączył: 27 Maj 2011
Posty: 127
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:29, 18 Lut 2014    Temat postu:

conrada napisał:
A czy bezpośrednio w urzędzie to można wpłacić, podobnie jak podatek od nieruchomości? Bo będąc w urzędzie dzielnicy załatwiłabym na raz wszystkie wpłaty.


Mozna, ja tak płaciłam.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
amapi3d




Dołączył: 23 Sty 2011
Posty: 404
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Chomiczówka

PostWysłany: Śro 7:48, 26 Lut 2014    Temat postu:

conrada napisał:
Za 2013 nie płaciliśmy. Nikt nie płacił bo nie trzeba było. Płaci się od roku następnego po nabyciu własności aktem czyli od 2014... to tak mówiąc skrótowo w wielkim uproszczeniu.


minimum 10% mieszkańców miało akty przez końcem roku i trzeba było zapłacić w 2013 r.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez amapi3d dnia Śro 7:48, 26 Lut 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
karmarul




Dołączył: 29 Sie 2012
Posty: 31
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 9:14, 26 Lut 2014    Temat postu:

No to masz nadpłatę Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
conrada
Administrator



Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 366
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 19:32, 28 Lut 2014    Temat postu:

Jeśli ktoś podpisał akt pod koniec 2012 to opłatę za użytkowanie wieczyste musiał pewnie wnieść w 2013r, a kto zawarł akt w 2013, opłatę po raz pierwszy wnosi w 2014r.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
thommush




Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 14:28, 29 Lut 2016    Temat postu:

Z tego co się dowiedziałem, od 2017 r. będzie duża podwyżka opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, wynikająca z przeszacowania wartości gruntu. Wzrost będzie ok. 5 krotny.

Myślę, że czas na zebranie wszystkich mieszkańców i podjęcie próby wykupienia wieczystego. Powinien być spory rabat, może nawet dojdzie do 80%.

Przy tej okazji można pomyśleć nad wydzieleniem się ze Spółdzielni i zawiązanie Wspólnoty Mieszkaniowej, będzie i taniej (niższe opłaty) i będziemy bardziej u siebie.

Co Szanowni współmieszkańcy myślą o takowym pomyśle?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arekkk




Dołączył: 13 Kwi 2016
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 18:17, 13 Kwi 2016    Temat postu:

thommush napisał:
Z tego co się dowiedziałem, od 2017 r. będzie duża podwyżka opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, wynikająca z przeszacowania wartości gruntu. Wzrost będzie ok. 5 krotny.

Myślę, że czas na zebranie wszystkich mieszkańców i podjęcie próby wykupienia wieczystego. Powinien być spory rabat, może nawet dojdzie do 80%.

Przy tej okazji można pomyśleć nad wydzieleniem się ze Spółdzielni i zawiązanie Wspólnoty Mieszkaniowej, będzie i taniej (niższe opłaty) i będziemy bardziej u siebie.

Co Szanowni współmieszkańcy myślą o takowym pomyśle?


Ja jestem za!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karol




Dołączył: 26 Wrz 2013
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 23:41, 08 Sty 2018    Temat postu: użytkowanie wieczyste

No i nie 5 a z 9 razy większe opłaty nam przesłali. Myślę, że warto się odwoływać...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomarg




Dołączył: 17 Lut 2014
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 13:00, 27 Mar 2018    Temat postu: Re: użytkowanie wieczyste

Karol napisał:
No i nie 5 a z 9 razy większe opłaty nam przesłali. Myślę, że warto się odwoływać...


Odwołania nic nie dadzą.
Zamiast narzekać teraz na zbytnią podwyżkę, należy złożyć jak najszybciej do Urzędu Gminy Bielany, przez min. 50% liczby właścicieli mieszkań wnioski o przekształcenie prawa użytkowego w prawo własności nieruchomości (oddzielny wniosek na lokal + oddzielny na garaż). Były one rozsyłane z datą 9.02.2018 r. przez Spółdzielnię.
Trzeba się zebrać w sobie i zanieść te wnioski, a nie patrzeć, że ktoś zaniesie to ja już nie muszę.
Im więcej wniosków złożonych będzie tym lepiej.
Chyba, że dalej chcecie płacić te złodziejskie kwoty.

Poniżej treść pisma ze Spółdzielni (niestety nie potrafię wstawić skanu pisma):

"WARSZAWSKA SPÓŁDZIELNIA BUDOWLANO - MIESZKANIOWA
"CHOMICZOWKA" ul. Pabla Nerudy 1 , 01-926 Warszawa , tel./fax. (022) 669-78-00
NIP 525-001-16-16
e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]

Ldz./1355/TP/WF/l8

Warszawa, dnia 9.02.2018r.


Szanowni Państwo, właściciele mieszkań J. Conrada 8 w Warszawie.

Ponownie uprzejmie informujemy, że istnieje możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności na którym zlokalizowany jest budynek przy ul. J. Conrada 8. Aby przekształcenie było możliwe, wnioski o dokonanie przekształcenia powinni złożyć właściciele - mieszkańcy reprezentujący łącznie z udziałami spółdzielni ponad połowę udziałów w gruncie. Dlatego też zachęcamy Państwa do składania wniosków.

Po złożeniu wniosków przez właścicieli i spółdzielnię, których udziały łącznie wyniosą ponad połowę zostanie wszczęte postępowanie administracyjne przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, mające na celu przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W toku postępowania nastąpi wyliczenie opłaty za przekształcenie. Opłata ta zostanie wyliczona jako różnica pomiędzy wartością rynkową nieruchomości i wartością niewykorzystanego okresu trwania prawa użytkowania wieczystego. Należy przy tym zaznaczyć, że Uchwała Rady M. St. Warszawy Nr L/1217/2017 wyraża zgodę na udzielenie 95% bonifikaty osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Według wstępnych szacunków, opłata za przekształcenie z uwzględnieniem 95% bonifikaty powinna wynieść od 16,00 zł do 20,00 zł/m2 mieszkania. Zastrzegamy jednak, że są to wyłącznie wstępne szacunki i faktyczna wysokość opłaty może być inna.

Wnioski o przekształcenie powinny zostać złożone do Urzędu M. St. Warszawy Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29 w Warszawie.

Wnioski należy złożyć :

1) dla mieszkania:
a) na (formularzu BI ), do którego należy załączyć odpis z księgi wieczystej mieszkania i dołączyć
b) (formularz A) wypełniony przez spółdzielnię, jednakowy dla wszystkich mieszkań w budynku położonym w Warszawie przy ul. J. Conrada 8,

2) dla miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym:
a) na (formularzu BI) do którego należy załączyć odpis z księgi wieczystej garażowej i dołączyć
b) ( formularz A) wypełniony przez Spółdzielnię jednakowy dla wszystkich miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym w budynku położonym w Warszawie przy ul. J. Conrada 8.

Formularze wniosków A i BI można pobrać ze strony urn.warszawa.pl lub w Urzędzie m. St. Warszawy Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29.

Odpisy z ksiąg wieczystych można uzyskać w sądach wieczysto-księgowych lub pobrać ze strony
ekw.ms.gov.pl. (odpłatnie)

W załączeniu przekazujemy:
1) wypełniony przez Spółdzielnię formularz wniosku A dla mieszkania i garażu wielostanowiskowego,
2) formularz BI - do wypełnienia przez właścicieli mieszkań i miejsc postojowych w garażu."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.conrada.fora.pl Strona Główna -> Sprawy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin